poniedziałek, 25 maja 2015

Na co zwracać uwagę wybierając respondentów


Badania konsumenckie pozwalają na zdobycie wiedzy o gustach, oczekiwaniach oraz preferencjach osób korzystających z danego produktu. Dziki wiedzy uzyskanej z badań przedsiębiorstwa są w stanie ulepszyć produkt, który wytwarzają. Jednak aby informacje uzyskane w trakcie badań były rzetelne oraz przydatne należy zadbać o odpowiednią różnorodność respondentów pod względem miedzy innymi wieku, płci, wykształcenia oraz preferencji żywieniowych.

Ważne czynniki
Nie da się ukryć, iż im więcej osób weźmie udziału w badaniu tym lepiej. Większa liczba osób to więcej uzyskanych danych, co z kolei przekłada się na bardziej miarodajne wyniki. Jednak ilość to nie wszystko – posiadanie informacji o preferencjach stu kobiet w wieku do 24 lat może być przydatne w określonej sytuacji, lecz nie nadaje się do wyciągania wniosków o gustach i oczekiwaniach danej populacji. Dlatego też tak istotne jest zachowanie różnorodności respondentów pod względem różnych aspektów.

 Konsumenckie badania żywności pozwalają zdobyć wiedzę o potrzebach klientów.
Wybierając miejsce, w którym będziemy przeprowadzać konsumenckie badania żywności ważne jest by nie gromadziło jedynie określonego typu osób. Na przykład kawiarnia chętnie odwiedzana wyłącznie przez młode osoby o podobnych gustach nie będzie dobrym źródłem pozyskania danych dla badaczy chcących dowiedzieć się więcej o preferencjach całego społeczeństwa. Dlatego też najlepiej wybierać miejsca, w których przebywają osoby ze wszystkich grup wiekowych – na przykład centra handlowe.

Przy badaniach konsumenckich należy pamiętać także o wyborze odpowiednich osób odpowiedzialnych za ich przeprowadzenie. Tylko doświadczone osoby będą potrafiły dostarczyć przydatnych oraz rzetelnych danych z przeprowadzonych badań. Należy bowiem pamiętać, że tylko profesjonalni badacze będą w stanie odpowiednio przygotować oraz przeprowadzić badania. W innym wypadku nawet duża liczba respondentów nie zapewni nam wysokiej jakości danych.

środa, 6 maja 2015

Jak wziąć udział w badaniach konsumenckich?

Badania konsumenckie mają za zadanie dostarczyć informacji o preferencjach konsumentów dotyczących danego towaru. Najczęściej chodzi o produkt spożywczy i otrzymane dane pozwalają producentowi na odpowiednią zmianę składników by jak najlepiej spełniać oczekiwania swoich klientów. W badaniach konsumenckich udział biorą "zwykli" ludzi - nie trzeba być ani naukowcem, ani badaczem by móc w nich uczestniczyć. Można nawet powiedzieć, że brak wiedzy i doświadczenia może być w tym przypadku zaletą, bowiem badanie ma na celu zebranie informacji o preferencjach i oczekiwaniach zwykłych konsumentów.

Kto może zostać degustatorem?
Aby wziąć udział w badaniach konsumenckich trzeba najpierw znaleźć i zgłosić się do firmy, która takowe organizuje. Takie informacje dość łatwo znaleźć w Internecie i nie ma potrzeby abym dokładnie to opisywał. Po znalezieniu firmy, która poszukuje osób do badań najczęściej trzeba zgłosić się do niej wraz z wypełnioną ankietą. Ma ona na celu wstępną eliminację osób, które z różnych względów nie nadają się do tego zadania. Jednym z czynników, które mogą decydować o tym, że nasze zgłoszenie zostanie odrzucone jets to czy jesteśmy palaczem. Nałóg ten bowiem znacznie upośledza zmysł powonienia, który odgrywa duża rolę w procesie rozpoznawania smaków. Dlatego też instytucje i firmy zajmujące się przeprowadzaniem badań konsumenckich nie są skłonne do wybierania osób, które są nałogowymi palaczami. Inny czynnik jest związany z wpływem religii, tradycji i kultury na preferencje żywieniowe danego kandydata - na przykład niektóre religie zabraniają spożywania określonych potraw. Ograniczenia związane z rodzajem spożywanego pokarmu wynikają również ze względów zdrowotnych, bowiem w przypadku niektórych chorób stosuje się odpowiednie diety, które ograniczają rodzaj żywności, którą można jeść.

Czy warto?
Zastanawiając się nad wzięciem udziału w badaniach warto wziąć pod uwagę to, że jako osoba oceniająca mamy bezpośredni wpływ na końcowy efekt w postaci cech produktu. Możemy więc w pewnym stopniu decydować o tym jaki produkt trafi na sklepowe półki. Druga sprawa to wzięcie udziału w ciekawym doświadczeniu - nie każdy może pochwalić się tym, że brał udział w badaniach mających na celu uzyskanie informacji o oczekiwaniach klientów. Jednak bez względu na to z jakiego powodu weźmiemy udział w badaniu musimy pamiętać o jednym - konsumenckie badania żywności to nie zabawa i należny do tego podejść poważnie.