Sposoby badania karmy
Właściciele zwierząt przy wyborze karmy zwracają uwagę nie tylko na jej skład i wartości odżywcze, lecz również starają się wybrać produkt, który będzie odpowiadał och pupilom pod względem wrażeń zmysłowych. Nawet najzdrowsza karma nie będzie się dobrze sprzedawać jeśli będzie okropnie smakować. Z pomocą przychodzą konsumenckie badania żywności, dzięki którym firmy produkujące karmę dla zwierząt są w stanie ustalić odpowiednie właściwości smakowe i zapachowe ich produktów. Oczywiście w takim badaniu w roli oceniających nie uczestniczą ludzie lecz zwierzęta.
Badanie tego typu, aby dostarczyć rzetelne i przydatne wyniki powinno zapewnić komfortowe warunki zwierzętom biorącym w nich udział, bowiem zwierzęta silnie reagują na nowe sytuacje, osoby i bodźce (zapachy, dźwięki). Z tego powodu przy ich projektowaniu ważna jest współpraca specjalistów z dziedziny weterynarii oraz samych właścicieli. Badania mogą mieć postać bezpośrednich wywiadów z posiadaczami zwierząt, ankiet lub bezpośrednich obserwacji zwierząt.
Każdy lubi dobrze zjeść
Zwierzęta tak jak ludzie cenią sobie dobry smak i zapach, dlatego też nie powinno nikogo dziwić, że firmy produkujące dla nich posiłki starają się by ich produkty były nie tylko zdrowe, lecz również smaczne. Chociaż nasi pupile nie decydują bezpośrednio o zakupie określonego rodzaju karmy to ich "zdanie" ma duży wpływ na ich właścicieli.